Nejčastější dotazy ohledně povolení kácení dřevin
- Podrobnosti
- Zveřejněno 21. 4. 2012 21:55
- Zobrazeno: 3845
Kdo je oprávněn žádat:
Vlastník pozemku nebo nájemce pozemku se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém dřeviny rostou.
Co je nutné předložit:
Žádost o povolení ke kácení dřevin a související doklady a podklady (viz formulář)
Způsob podání:
Písemnou formou na podatelně OÚ Lhota, doručení osobně nebo poštou.
Správní a jiné poplatky:
Bez správních poplatků.
Dle § 9 zákona č. 114/1992, o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, však může být žadateli, jako kompenzace ekologické újmy vzniklé pokácením dřeviny, uložen odvod do rozpočtu obce či náhradní výsadba dřevin. V případě kácení z důvodu výstavby je náhradní výsadba či odvod do rozpočtu obce uložen vždy.
Lhůty a termíny:
Vyřízení do 60 dnů, u složitých případů do 90 dnů u zvláště složitých případů možnost prodloužení lhůty 2krát o dalších 30 dnů další podmínky:
U právnických osob a fyzických osob podnikajících žádá statutární zástupce subjektu.
Kdy není třeba žádat o povolení ke kácení dřevin:
Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život, či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo kácení provede, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15ti dnů od provedení kácení - z důvodů pěstebních, z důvodů zdravotních nebo při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů. Kácení z těchto důvodů musí být oznámeno nejméně 15 dnů předem.
- dřevin rostoucích na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob, jestliže pozemky užívají a jde-li o stromy do obvodu kmene 80 cm, měřeno ve výšce 130 cm nad zemí nebo o souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m2. (Pozor týká se jen fyzických osob!!!
V kterém ročním období se provádí kácení dřevin:
Kácení dřevin rostoucích mimo les se provádí zpravidla v období jejich vegetačního klidu, tj. od 1. 10. do 31. 3. běžného roku.